Kāpēc auduma autiņbiksītes?

Ekonomiski

Ticu, ka jūs ikdienā nerēķināt (un varbūt labāk, ka tā), cik patiesībā izmaksā vienreizējās autiņbiksītes. Pat par akcijas cenu. 700 EUR… 800 EUR… 1000 EUR… atkarībā kādus autiņus lietojat. Mēs paši rēķinājām ar Bambo biksēm, jo tā ir mūsu ģimenes vienreizējo bikšu izvēle. Pirmkārt, sarēķinājām, ka līdz 2 gadu vecumam (optimistiski – tas ir ātrāk nekā pilnīgi pārtraucām lietot autiņbikses ar vecāko dēlu) būsim iztērējuši apmēram 4500 autiņbikses, kas mums izmaksātu apmēram 1200-1400 EUR. Tātad, to vietā lietojot SoftBums, mūsu ietaupījums varētu būt aptuveni 1000-1200 EUR. 

Pieņemsim, ka jūs par ļoti izdevīgu cenu iegādājaties kādas ne-eko autiņbikses, tas tik un tā būs 700 EUR ietaupījums. Un, ja auduma autiņbiksītes lietosiet vairākiem bērniņiem, tad ietaupījums dubultosies, trīskāršosies utt. Turklāt, auduma autiņbiksēm ir sekundārais tirgus – kad mazulis izaudzis un autiņbiksītes vairs neplānojat lietot, tās ir iespējams pārdot par vērā ņemamu cenu.

Īsi sakot, ietaupījums ir paliels trīsciparu skaitlis…

Ekoloģiski

Lietojot auduma autiņbiksītes, pasaulei tiks aiztaupīta vismaz tonna atkritumu, kas nesairst dabīgā vidē. Nu labi, sairst, apmēram 500 gadu laikā 😉 Bet ja ikviens mazulis aiz sevis atstās tonnu atkritumu, kura nebūs sadalījusies līdz autiņbikses valkās viņa mazmazmaz(…)bērni, kāda varētu būt pasaule pēc dažiem desmitiem gadu?

Sairstot autiņbiksītes izdala toksiskas gāzes un kancerogēnas vielas, kas nepadara gaisu, ko mēs elpojam, ko elpo mūsu bērni, svaigāku…

Grūti pateikt, cik koku ik gadu tiek nocirsti, lai šīs autiņbikses saražotu – citur raksta, ka 250 000, citur, ka pat 7 000 000… Vai nav vienalga? Daudz, ļoti daudz koki turpinās zaļot… un atkal varēsim ieelpot mazliet dziļāk un svaigāk.

Veselīgāk bērnam

Ar ko sākt? Vienreizējās lietošanas bikšeles satur daudz un dažādas ķimikālijas, kas ne vien kaitē mazuļa dupsim, bet ieelpoti to izgarojumi būtiski kaitē bērna veselībai. Daudziem bērniem ir alerģija no vienreizējo autiņbikšu ķimikālijām, tikai mēs nekad to neuzzinām, jo nepagurstot mēģinām alergēnus atrast pārtikā, veļas pulverī un citur… Liela daļa šo bīstamo ķimikāliju (tostarp kancerogēno vielu) rodas papīra balināšanas procesā, lai autiņbiksīte būtu spoži balta. Vai mums to vajag? Un bēbja dupsim?

Vienreizējās biksītes satur sodas poliakrilātu, kas saskaroties ar mitrumu pārvērš to želejā. Līdz agrīniem 80ajiem šo vielu izmantoja sieviešu tamponos, kad tika atklāts, ka tā ir ļoti bīstama un tika aizliegta tās izmantošana tamponu ražošanā. Bet bērnu autiņbiksīšu gan nē…

Līdz 1960ajiem, kad parādījās pirmās vienreizējās autiņbiksītes, bērni ar autiņu dermatītu bija 7%, mūsdienās autiņbiksīšu dermatīts ir 70% mazuļu. Sakritība? Diez vai. Pārsvarā auduma autiņbiksītes nēsājošiem bērniem nav dermatīta, un, ja ir, tad tas visbiežāk ir no nepiemērota mazgāšanas līdzekļa. Bērna autiņbiksītes ir jāmaina ik pa stundai, lielākiem mazuļiem ik pēc divām – vai mēs to darām, ja mazulis nēsā vienreizējās autiņbiksītes?

Sevišķi nepiemērotas vienreizējās autiņbiksītes ir puikām, jo pētījumi rāda, ka autiņbiksīšu iekšpusē ir pārāk silts un tas traucē normāli attīstīties puisīša reproduktīvajai sistēmai, kas var finalizēties ar neauglību.

Smukāk

Lai ko jūs neteiktu, auduma autiņbiksītes (sevišķi Softbums) ir glītākas par papīra bikšelēm. Gaumes jautājums, un tomēr 🙂

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s